The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three unit
ID: 2370994 • Letter: T
Question
The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes three units of direct materials at $5.00 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $4.70 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.Compute the total materials variance and the price and quantity variances.Total materials variance $ UnfavorableFavorable
Materials price variance $ UnfavorableFavorable
Materials quantity variance $ UnfavorableFavorable
Repeat the question above, assuming the purchase price is $5.20 and the quantity purchased and used is 26,200 units.
Total materials variance $ UnfavorableFavorable
Materials price variance $ FavorableUnfavorable
Materials quantity variance $ FavorableUnfavorable
Explanation / Answer
Working: Total Material Variance = -$1,240 Unfavorable Material Price Variance = -$5,240 Unfavorable Material Quantity Variance = $4,000 Favorable Working: Material Price Variance = Actual Quantity * (Standard Price - Actual Price) = 26200 * (5 - 5.2) = 26200 * -0.2 = -$5,240 Unfavorable Material Quantity Variance = (Actual Quantity - Standard Quantity) * Standard Price = (26200 - 27000) * 5 = 800 * 5 = $4,000 Favorable Total Material Variance = (Standard Quantity * Standard Price) - (Actual Quantity * Actual Price) = (27000 * 5) - (26200 * 5.2) = 135000 - 136240 = -$1,240 Unfavorable Please RateTotal Material Variance = $3,400 Favorable Material Price Variance = $8,400 Favorable Material Quantity Variance = $5,000 Unfavorable Working: Material Price Variance: Material Price Variance = Actual Quantity * (Standard Price - Actual Price) = 28000 * ( 5 - 4.7) = 28000 * 0.3 = $8,400 Favorable Material Quantity Variance: Actual Quantity for producing 9000 units of product "B" = 28000 units Standard Quantity for producing 1 unit of product "B" 3 uints material = 9000 * 3 = 27000 Material Quantity Variance = (Actual Quantity - Standard Quantity) * Standard Price = (28000 - 27000) * 5 = 1000 * 5 = $5,000 Unfavorable Total Material Variance = (Standard Quantity * Standard Price) - (Actual Quantity * Actual Price) = (27000 * 5) - (28000 * 4.7) = 135000 - 131600 = $3,400 Favorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.