Calculate the present value of the following cash flows, rounding to the nearest
ID: 2371436 • Letter: C
Question
Calculate the present value of the following cash flows, rounding to the nearest dollar:
a. A single cash inflow of $12,000 in five years, discounted at a 12% rate of return.
b. An annual receipt of $16,000 over the next 12 years, discounted at a 14% rate of return.
c. A single receipt of $15,000 at the end of year 1 followed by a single receipt of $10,000 at the end of year 3. the company has a 10% rate of return.
d. An annual receipt of $8,000 for three years followed by a single receipt of $10,000 at the end of year 4. The company has a 16% rate of return.
Explanation / Answer
a. pv = 12000/1.12^5 = $6809.12
b. pv = 16000*pvifa(14,12) = 16000*5.66 = 90560
.c.pv = (15000/1.1)+(10000/1.1^3) = $21149.51
d. pv = (8000/1.16)+(8000/1.16^2)+(8000/1.16^3)+(10000/1.16^4) = $23490.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.