Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Burns Industries currently manufactures and sells 26,000 power saws per month, a

ID: 2371740 • Letter: B

Question

Burns Industries currently manufactures and sells 26,000 power saws per month, although it has the capacity to produce 41,000 units per month. At the 26,000-unit-per-month level of production, the per-unit cost is $77, consisting of $46 in variable costs and $31 in fixed costs. Burns sells its saws to retail stores for $86 each. Allen Distributors has offered to purchase 5,600 saws per month at a reduced price. Burns can manufacture these additional units with no change in its present level of fixed manufacturing costs.



Explanation / Answer

fixed cost = 26000 * 31 = 806000


variablecost before allen order = 26000 * 46 = 1196000


totalcost = 2002000


profit = 26000 * 86 - 2002000 = 234000


burns should accpet the order if profit is greater than or equalto 234000


varibale cost = 31600 * 46 = 1453600


totalcost = 2259600


234000 = 31600 *x - 2259600


x= 78.91


burns should accept the order onlyif the price is greater than 78.91

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote