The following data (in thousands of dollars) have been taken from the acounting
ID: 2372311 • Letter: T
Question
The following data (in thousands of dollars) have been taken from the acounting records of Rayburn Corporation for the current year.
Sales $ 1,980
Selling expenses 280
Manufactured overhead 460
Direct Labor 400
Administrative expenses 300
Purchases of raw materials 240
Finished goods inventory, beginning 240
Finished goods inventory, ending 320
Raw materials inventory, beginning 80
Raw materials inventory, ending 140
Work in process inventory, beginning 140
Work in process inventory, ending 100
REQUIRED: (Present all reports in thousands of dollars)
(A.) What was the cost of the raw materials used in production during the year?
(B.) What was the cost of goods manufactured (finished) for the year?
(C.) What was the cost of goods sold for the year?
(D.) What was the net income for the year?
Explanation / Answer
A). COST OF RAW MATERIAL USED IN PRODUCTION = OPENING RAW MATERIAL +PURCHASES - CLOSING RAW MATERIAL = 80+240-140 = $180 THEREFORE COST OF RAW MATERIALS USED IN PRODUCTION = 180 B) COST OF GOODS MANUFACTURED = OPENING WORK IN PROGRESS + RAW MATERIALS USED IN MANUFACTURING - CLOSING WORK IN PROGRESS + DIRECT LABOUR + MANUFACTURING OVERHEAD = 140+180-100+400+460 = $1080. C) COST OF GOODS SOLD = COST OF GOODS MANUFACTURE + OPENING FINISHED GOODS - CLOSING FINISHED GOODS =1080+240-320 =$1000 D) NET INCOME FOR THE YEAR = SALES - COST OF GOODS SOLD - ADMINISTRATIVE EXPENSES - SELLING EXPENSES =1980-1000-300-280 = 400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.