Hunt Company is considering purchasing a competing company in order to expand it
ID: 2372737 • Letter: H
Question
Hunt Company is considering purchasing a competing company in order to expand its market share. Estimates of the excess of the value of the individual assets, less liabilities to be assumed, range from $50,000 to $60,000, depending on the manner in which that excess is calculated. Hunt believes it can purchase the competitor for a direct cash outlay of $700,000, which is only $25,000 more than the value of the individual assets less the liabilities that Hunt will assume.
Assuming Hunt makes the purchase for $700,000, at what amount should goodwill be recorded?
Goodwill _________???
Explanation / Answer
Hunt company purchased a competing Company for $700000
Competing company value of Individual assets less liabilities = $700000 - $25000 = $675000
Hence Competing company book value = $675000
Goodwill = Purchase value paid - Book value of Competing company
Goodwill = $700000 - $675000 = $25000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.