Cayman Products manufactures and sells to wholesalers approximately 300,000 pack
ID: 2372753 • Letter: C
Question
Cayman Products manufactures and sells to wholesalers approximately 300,000 packages per year of underwater markers at $3.91 per package. Annual costs for the production and sale of this quantity are shown in the table.
A new wholesaler has offered to buy 50,000 packages for $3.45 each. These markers would be marketed under the wholesaler%u2019s name and would not affect Cayman Products%u2019 sales through its normal channels. A study of the costs of this additional business reveals the following:
Per unit direct labor costs for the additional units would be 50% higher than normal because their production would require overtime pay at one-and-one-half times the usual labor rate.
20% of the normal annual overhead costs are fixed at any production level from 250,000 to 400,000 units. The remaining 80% of the annual overhead cost is variable with volume.
Cayman Products manufactures and sells to wholesalers approximately 300,000 packages per year of underwater markers at $3.91 per package. Annual costs for the production and sale of this quantity are shown in the table.
Explanation / Answer
Per unit Dm cost = (384000/30000)
per unit DL = (96000/300000)
per unit overhead = (288000/300000)
sale = 50000*3.45 = 172500
cost of production
Direct Material = (384000/30000)* 50000 = 64000
Direct labour = (96000/300000)*50000*1.5 = 28800
Overhead = 0.8*288000*(50000/300000) = 38400
administrative expense = 4000
total cost = 135200
profit = 172500-135200 = 37300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.