Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Apnea Video Rental Store is considering the purchase of an almost new minivan to

ID: 2373280 • Letter: A

Question

Apnea Video Rental Store is considering the purchase of an almost new minivan to deliver and pick up video tapes from customers. The minivan will cost $125,000 and is expected to last 10 years. In addition, purchasing this minivan would require an immediate investment of $60,000 in working capital which would be released for investment elsewhere at the end of the 10 years. The minivan is expected to have a $10,000 salvage value at the end of 10 years. This delivery service is expected to generate net cash inflows of $50,000 per year in each of the 10 years. However, the minivan is expected to need an overhaul costing $20,000 at the end of the sixth year. Apnea has a cost of capital of 10% and an income tax rate of 40%.


Calculate the net present value (NPV) of this investment opportunity.


Thank you!

Explanation / Answer

Depreciation: (125,000 - salvage 10k) / 10 = 11,500
Tax shield due to depreciation: 11,500*0.40 = 4,600

(note: this - below - assumes your other "net cash inflows" does not account for the tax shield due to depreciation)

Lay out your cash flows:
CF0: (125k + 60k NWC "net working capital") = (185k)
CFs1 thru 5: 50k + tax shield 4.6k = 54.6k
CF6 = 54.6k - 20k = 34.6k
CFs 7 thru 9 = 54.6k
CF10: 54.6k +recapture NWC 60k + salvage 10k = 124.6k

then discount the cash flows at 10%...
NPV = (185k) + 54.6/1.10 + 54.6/1.10^2 +...(insert intervening CFs 3 thru 5 here) + 34.6k/1.10^6 + 54.6k/1.10^7 + ..(intervening CFs 7 thru 9) ..+ 124.6k/1.10^10

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote