Suggs company sells coffee makers used in business offices . its beginning inven
ID: 2373466 • Letter: S
Question
Suggs company sells coffee makers used in business offices. its beginning inventory of coffee makers was 400 units at$50 per unit. During the year, Suggs made two batch purchases of coffee makers. The first was a $500-unit purchase at $55 per unit; the second was a 600 unit purchase at $58 per unit. during the period, Suggs sold 1,200 coffee makers. Determine the amount of product cost that would be allocated to cost of goods sold and ending inventory, assuming Suggs uses a. FIFO b. LIFO c. Weighted Average Determine the amount of product cost that would be allocated to cost of goods sold and ending inventory, assuming Suggs uses a. FIFO b. LIFO c. Weighted AverageExplanation / Answer
As per FIFO
Ending Inventory = 300*58 = $17400
Cost of good sold = 400*50+500*55+300*58 =$64,900
As per LIFO
Ending Inventory = 300*50 = $15000
Cost of good sold = 600*58 + 500*55 +100*50 = $67300
As per Weighted Avg
Ending Inventory = 82300/1500*300 = $16460
Cost of good sold =82300/1500*1200 = $65840
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.