Aqua system engineering provides consulting services to city water authourity a
ID: 2373519 • Letter: A
Question
Aqua system engineering provides consulting services to city water authourity a recent income statment releaved variable cost of $ 740,000 on a sales level of $ 1,000,000 annual fixed expenses are $ 200,000 and the firm's income tax rate is 35 percent
please answer all spicial B and C
A calculate the break even volum of services revenu
B how much befor tax income must the firm earn to make an after tax net income of $ 100,000
C what level of revenu must firm generate to earn an after tax income of $ 100,000
income tax rate raise to 40 percent what happened to break even point level of consulting revenu
Explanation / Answer
A calculate the break even volum of services revenu
Break Even volume of service revenue = 200,000/260,000* 1000,000 = $769230.77
B how much before tax income must the firm earn to make an after tax net income of $ 100,000
Befor tax income = 100,000/0.65 = $153846.15
C what level of revenu must firm generate to earn an after of $ 100,000
Level of revenue = (200,000+153846.15)/260000 * 1000,000 = $1,360,946.75
D suppose the firm's income tax
raise to 40 percent what happened to break even point level of consulting revenu
Break Even point remain same that is The revenue to be earned = $769230.77
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.