MagMag applies manufacturing overhead to each job using department overhead rate
ID: 2374230 • Letter: M
Question
MagMag applies manufacturing overhead to each job using department overhead rates. The company's operations are divided into K and H. K uses a departmental overhead rate of $52 per machine hour, which H uses $28 per direct labor hour. Job 101 requires K to use 6 machine hours and H to use 5. Direct labor costs incurred for job 101 K were 160 and 384 for H. Wage rate is $32 per direct labor hour. How much total manufacturing overhead would be applied to JOb 101 using the departmental overhead costs?
Thank you. I would really appreciate it
Explanation / Answer
Overhead allocation for Job 101
Departmental overhead allocation
= Departmental overhead rate x Allocation base consumed by the job
Department K
= Machine hour rate x Number of machine hours required
= $52 x 6
= $ 312
Department H
= Labor hour rate x Number of labor hours consumed
= $28 x 5
= $140
So, overhead allocated to Job 101
= Overhead allocated for department K + Overhead allocated for department H
= $312 + $140
= $ 452
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.