On February 1, 2011, Willmar Corporation borrowed $100,000 from its bank by sign
ID: 2374267 • Letter: O
Question
On February 1, 2011, Willmar Corporation borrowed $100,000 from its bank by signing a 12 percent, 15-year note payable. The note calls for 180 monthly payments of $1,430. Each payment includes an interest and a principal component.
Compute the interest expense in February. (Omit the "$" sign in your response.)
Compute the portion of Willmar's March 31, 2011, $1,430 payment that will be applied to the principal of the note. (Round intermediate calculations and your final answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Compute the carrying value of the note on April 30, 2011 (round to the nearest dollar). (Round intermediate calculations and your final answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Compute the interest expense in February. (Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Interest in Feb = 100,000 * 1% = 1,000
Principal Paid = 1430 -1000 = 430
Principal Left = 100,000 - 430 = 99,570
Interest of Mar = 99,570 * 1% = 995.7
Principal Paid = 1430 -995.7 = 434.3
Principal Left = 99,570 - 434.3 = 99,135.7
Interest of Apr 99,135.7 * 1% = 991.35
Principal Paid = 1430 -991.35 = 438.65
Principal Left = 99,135.7 - 438.65 = 98,697.05
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.