Thad Morgan, a motorcycle enthusiast, has been exploring the possibility of rela
ID: 2374859 • Letter: T
Question
Thad Morgan, a motorcycle enthusiast, has been exploring the possibility of relaunching the Western Hombre brand of cycle that was popular in the 1930s. The retro-look cycle would be sold for $14,000 and at that price, Thad estimates 600 units would be sold each year. The variable cost to produce and sell the cycles would be $9,800 per unit. The annual fixed cost would be $1,890,000.
What is the margin of safety in dollars (Omit the "$" sign in your response.)
Thad Morgan, a motorcycle enthusiast, has been exploring the possibility of relaunching the Western Hombre brand of cycle that was popular in the 1930s. The retro-look cycle would be sold for $14,000 and at that price, Thad estimates 600 units would be sold each year. The variable cost to produce and sell the cycles would be $9,800 per unit. The annual fixed cost would be $1,890,000.
Explanation / Answer
(A)...For Break-even unit sales, net income should be zero.
i.e
sales - variable expense - fixed expense = net income = 0
Let N = number of units to be sold at break-even.
then
$14,000xN - $9,800xN - $18,90,000 = 0
=> N = 450
Break-even in unit sales = 450 units
(B).. margin of safety = estimated unit sales - break-even unit sales
= 600 - 450
= 150 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.