Company is preparing its budget for 4 th quarter of 2013. Ending finished goods
ID: 2375023 • Letter: C
Question
Company is preparing its budget for 4th quarter of 2013. Ending finished goods inventory is required at 20% of current month sales. On October 1, the finished goods inventory had 20,000 units.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Budgeted sales are:
October November December
Units sales 120,000 150,000 180,000
What is the budgeted production level for each month?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Budgeted Production (October) = 120000*.20 + 120000 - 20000 = 124000
Budgeted Production (November) = 150000*.20 + 150000 - 120000*.20 = 156000
Budgeted Production (December) = 180000*.20 + 180000 - 150000*.20 = 186000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.