Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer D. None of these. Question 18, 19 and 20 use the following information: T

ID: 2375218 • Letter: A

Question

Answer

D. None of these.


Question 18, 19 and 20 use the following information:

The following is Addison Corporation's contribution format income statement for last month:

  

Sales

$ 1,000,000

Variable expenses

700,000

Contribution margin

300,000

Fixed expenses

180,000

Net operating income

$ 120,000



The company has no beginning or ending inventories. A total of 20,000 units were produced and sold last month.

Answer

D. 30%


Answer

D. 12,000 units


Answer

D. 26,667

A. vary directly and proportionately with the level of activity.

B. have a long-term planning horizon, generally encompassing many years.

C. are made up of plant, equipment, and basic organizational costs.

D. None of these.


Question 18, 19 and 20 use the following information:

The following is Addison Corporation's contribution format income statement for last month:

  

Sales

$ 1,000,000

Variable expenses

700,000

Contribution margin

300,000

Fixed expenses

180,000

Net operating income

$ 120,000



The company has no beginning or ending inventories. A total of 20,000 units were produced and sold last month.

18. What is the company's contribution margin ratio?

Answer

A. 250%

B. 150%

C. 70%

D. 30%


19. What is the company's break-even in units?

Answer

A. 20,000 units

B. 0 units

C. 18,000 units

D. 12,000 units


20. How many units would the company have to sell to attain the target profit of $150,000?

Answer

A. 22,000

B. 37,500

C. 25,000

D. 26,667

Explanation / Answer

D)none of these


18) CM Ratio = Contribution margin%Sales = 300000/1000000 = 0.3 = 30%


      Ans: D


19) Breakeven units

       Selling price = 1000000 / 20000 = 50

       Variable Expenses = 700000/20000 = 35

        Unit sales to breakeven = Fixed expenses/Unit CM = 180000/(50 - 35) = 180000/15 = 12000


        Ans: D


20)Units to attain desired profit= (Fixed costs+desired profit)/Contribution per unit
=(180000+150000)/15
=330000/15
=22000 units

    

     Ans: A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote