Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cassie\'s Computer Parts has two decentralized divisions, Hardware and Pre-Fab.

ID: 2375240 • Letter: C

Question

Cassie's Computer Parts has two decentralized divisions, Hardware and Pre-Fab. Pre-Fab has always purchased certain units from Hardware at $230 per unit. Because Hardware plans to raise the price to $260 per unit, Pre-Fab desires to purchase these units from outside suppliers for $230 per unit. Hardware's costs follow: variable costs per unit, $200; annual fixed costs, $30,000. Annual production of these units for Pre-Fab is 1,500 units.
If Pre-Fab buys from an outside supplier, the facilities Hardware uses to manufacture these units would remain idle. What would be the result if Cassie's Computer Parts management enforces a transfer price of $260 per unit between Hardware and Pre-Fab?

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


When the price was 230


Pre-Fab Costs = 1500*230 = 345000


Hardware's Net Income



When the transfer price is fixed at 260


Pre-Fab Costs = 1500*260 = 390000


Hardware's Net Income




Increase in cost for Pre-Fab = 390000 - 345000 = 45000


Net Benefit for Pre-Fab = 60000 - 15000 = 45000


Increase in cost for Pre-Fab will be adjusted against increase in income for Hardware. However from division's point of view, Pre-Fab will be at a disadvantage if it buys the product from Hardware.



Thanks.

Sales 345000 Variable Cost 300000 Fixed Cost 30000 Net Income 15000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote