Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Neal Company would like to initiate a management development program for its exe

ID: 2375854 • Letter: N

Question

Neal Company would like to initiate a management development program for its executives. The program would cost $130,000 per year to operate. What would be the after-tax cost of the program if the company's income tax rate is 35%? (Omit the "$" sign in your response.)

Smerk's Department Store has rearranged the merchandise display cases on the first floor of its building, placing fast turnover items near the front door. This rearrangement has caused the company's contribution margin (and taxable income) to increase by $49,000 per month. If the company's income tax rate is 50%, what is the after-tax benefit from this rearrangement of facilities? (Omit the "$" sign in your response.)

Perfect Press, Inc., has just purchased a new binding machine at a cost of $300,000. For tax purposes, the entire original cost of the machine will be depreciated over six years using the straight-line method. Determine the yearly tax savings from the depreciation tax shield. Assume that the income tax rate is 45%. (Omit the "$" sign in your response.)

Solve each of the following parts independently:

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answers as follows:


Part A:


After-Tax Cost = 135000*(1-.35) = 87750


Part B:


After Tax Benefit = 49000*(1-.50)= 24500


Part C:


Yearly Tax Savings = 300000/6*(.45) = 22500


Thanks.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote