The Company uses standard costing. The company makes and sells a single product
ID: 2375894 • Letter: T
Question
The Company uses standard costing. The company makes and sells a single product called a Roff. The following data are for the month of August:• Actual cost of direct material purchased and used: $61,162
• Material price variance: $3,462 unfavorable
• Total materials variance: $25,462 unfavorable
• Standard cost per pound of material: $5
• Standard cost per direct labor-hour: $5
• Actual direct labor-hours: 9,910 hours
• Labor efficiency variance: $4,000 favorable
• Standard number of direct labor-hours per unit of Roff: 3 hours
• Total labor variance: $1,946 unfavorable
The actual direct labor rate per hour was which one:
$5.30 $5.60 $5.00 or $15.00
Explanation / Answer
labor efficiency variance (LEV) =4000F = -4000 Direct Labor Rate Variance (DLRV) Formula: [Labor rate variance = (Actual hours worked × Actual rate) - (Actual hours worked × Standard rate)] ie DLRV = (9910*Act Rate) - (9910*$5) Total labor variance (TLV)= $1946U = 1946 = LEV+DLRV = -4000 + (9910*Act Rate) - (9910*$5) So Actual Rate per Lab Hr = (4000+1946+9910*5)/9910 = $5.60 ...Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.