Arnold Company produces a single product. Its standard cost card follows: Direct
ID: 2375969 • Letter: A
Question
Arnold Company produces a single product. Its standard cost card follows:
Direct Materials: 5 pounds at $10 per pound
Direct Labor : 3 hours at $12 per hour
Variable overhead: 3 hours at $20 per hour
The following additional information is available for the year just completed:
The company manufactured 8,000 units of product during the year
A total of 45,000 pounds of material was purchased and used at a total cost of $405,000
The company worked 25,000 direct labor hours during the year at a total cost of $275,000
Overhead is applied to products on the basis of direct labor hours. Total variable overhead was $525,000
Compute the following variances for the year.
a. Direct materials price:
b. Direct materials quantity:
c. Direct labor rate:
d. Direct labor efficiency:
e. Variable overhead spending:
f. Variable overhead efficiency:
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Direct materials price: = Actual Quantity*(Actual Rate - Standard Rate) = 45000*(405000/45000 - 10) = 45000 (F)
Part B:
Direct materials quantity= Standard Rate*(Actual Quantity - Standard Quantity) = 10*(45000 - 5*8000) = 50000 (F)
Part C:
Direct labor rate = Actual Hours*(Actual Rate - Standard Rate) = 25000*(275000/25000 - 12) = 25000 (F)
Part D:
Direct labor efficiency = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours) = 12*(25000 - 3*8000) = 12000 (U)
Part E:
Variable overhead spending = Actual Hours*(Actual Rate - Standard Rate) = 25000*(525000/25000 - 20) = 25000 (U)
Part F:
Variable overhead efficiency = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours) = 20*(25000 - 3*8000) = 20000 (U)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.