Jon had adjusted gross income of $25,000 in 2009. During the year, he incurred a
ID: 2376038 • Letter: J
Question
Jon had adjusted gross income of $25,000 in 2009. During the year, he incurred and paid the following medical expensesDrugs and medicines prescribed by doctors $300
Health insurance premiums 750
Doctors’ fees 2,250
Eyeglasses 75
Jon received $900 in 2009 as a reimbursement for a portion of the doctors’ fees. If Jon were to itemize his deductions, what would be his allowable medical expense deduction after the adjusted gross income limitation is taken into account?
(Points : 2)
$0
$425
$600
$1,000
None of the above
Explanation / Answer
300+750+2250+75 – 900 = 2475 – 7.5% of AGI = 2475 – 1875 = 600. Answer : 600
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.