Wriston Company has $260,000 to invest. The company is trying to decide between
ID: 2376093 • Letter: W
Question
Wriston Company has $260,000 to invest. The company is trying to decide between two alternative uses of the funds. The alternatives are as follows:
The working capital needed for project B will be released for investment elsewhere at the end of eleven years. Wriston Company uses a 17% discount rate. (Ignore income taxes.)
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.
Calculate net present value for each project. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar.)
A B Cost of equipment required $ 260,000 $ 0 Working capital investment required $ 0 $ 260,000 Annual cash inflows $ 99,000 $ 68,000 Salvage value of equipment in eleven years $ 23,000 $ 0 Life of the project 11 years 11 yearsExplanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
NPV (Project A) = -260000 + 99000*PVIFA(17%, 10) + 23000*PVIF(17%,10)
= -260000 + 99000*4.836 + 23000*.178 = 222858
NPV (Project B) = -260000 + 68000*PVIFA(17%, 10) + 280000*PVIF(17%,10)
= -260000 + 68000*4.836 + 260000*.178 = 115128
Part B:
Project A should be selected as it offers a high NPV.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.