On April 1, Year 1, SAS Corp. purchased and placed in service a plant asset. The
ID: 2376098 • Letter: O
Question
On April 1, Year 1, SAS Corp. purchased and placed in service a plant asset. The
following information is available regarding the plant asset
Acquisition cost..........................................$130,000
Estimates salvage value..........................$15,000
Estimated useful years.............................5 years
Make the necessary adjusting journal entries at December 31, Year 1, and December 31,
Year 2 to record depreciation for each year under the following depreciation methods:
a. Straight-line.
b. Double-declining-balance.
Explanation / Answer
2004
Depreciation expense 17250
accumulated depreciation 17250
2005
Depreciation expense Debit 23000
accumulated depreciation 23000
double declining
depreciation expense DEbit 34500
accumulated depreciation 34500
2005
depreciation expense debit 40250
accumulated depreciation 40250
note:
depreciation under straight line method=130000-15000/5=23000
year 1=23000*9/12=17250
year2=23000
double declining
year 1= [(130000-150000)/5]*2=46000*9/12=34500
year2= 130000-34500=95500-15000=80500
depreciation=(80500/4)*2=40250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.