Chapter 3 Exercise 2 3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufac
ID: 2376113 • Letter: C
Question
Chapter 3 Exercise 2
3. Definitions of manufacturing concepts
Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended:
Materials and supplies used
Brass $75,000
Repair parts 16,000
Machine lubricants 9,000
Wages and salaries Machine operators 128,000
Production supervisors 64,000
Maintenance personnel 41,000
Other factory overhead Variable 35,000
Fixed 46,000
Sales commissions 20,000
Compute:
a. Total direct materials consumed
b. Total direct labor
c. Total prime cost
d. Total conversion cost
Explanation / Answer
material(brass) - 75000
material consumed= 75000
d.labour(Wages and salaries Machine operators)= 128000
prime cost = mat consumed + d.labour= 128000+75000=203000
+factory oh (fixed)=46000
(variable)=35000
machine lubricants = 9000
repairs=16000
production supervisors = 64000
factory cost(prime cost +factory oh's) =373000
+admin oh's
Maintenance personnel 41,000
cost of production(factory cost+admin oh's)=414000
+selling and distribution oh
sales comm= 20000
total cost (cost of production + sales comm) =434000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.