Company Y began business in Feb 2012 ,by the end of the calendar year , it had b
ID: 2376177 • Letter: C
Question
Company Y began business in Feb 2012 ,by the end of the calendar year , it had biled it is clients for 3.5 million of services and had incurred $ 800,000 of operation expenses .As of december 31 ,it had collected $ 2.9 million of its billings and had paid $ 670,000 of its expenses . it expects to collect the remaining outstanding bills and pay the remaining expenses by March 2013 , Company Y adopted a caleander year for fedrel tax purpose .It may use either the cash method or the accrual method of accounting on its first tax return , and has asked you to quantify the value of using the cash method for the first year .In doing so ,assume company Y uses 7 % discount rate to compute NPV
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Since, the company follows the calendar year for federal tax purposes, cash collected and paid till December 31 will be considered for the calculation of Net Present Value
Net Savings = 2900000 (Cash Collection) - 670000 (Expenses) = 2230000
NPV for 10 months (assuming partial calendar year)
NPV = 2230000/(1+.07/10)^10 = 2079745.33 or 2079745
NPV for the Complete Calendar Year = 2230000/(1+.07)^1 = 2084112.15 or 2084112
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.