Redford, Inc. has provided the following data: If the dollar contribution margin
ID: 2377819 • Letter: R
Question
Redford, Inc. has provided the following data:
If the dollar contribution margin per unit is increased by 10%, total fixed cost is decreased by 20%, and all other factors remain the same, net income will how much?
Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current level of activity, and fixed selling and administrative costs are $16 per unit.
The contribution margin per unit is how much?
Within the relevant range, the variable cost per unit:
Sales Price $200.00 per unit Sales 6,000 Units Fixed Cost $300,000 Variable cost $100.00 per unit Redford, Inc. has provided the following data: If the dollar contribution margin per unit is increased by 10%, total fixed cost is decreased by 20%, and all other factors remain the same, net income will how much? Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current level of activity, and fixed selling and administrative costs are $16 per unit. The contribution margin per unit is how much? Within the relevant range, the variable cost per unit:Explanation / Answer
1) 200*6000 = 1200000
100*6000 = - 600000
= 600000 increase by 10% = 660000
fixed cost -300000 decrease by 20& = -240000
= 300000 =420000
so increses by 420000-300000 = $1,20,000
2)The contribution margin per unit is
120-10%*120-60 =$ 48
3)
A.
remains constant as activity changes
A.
remains constant as activity changes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.