Accounting Q: Laya Corporation produced 200,000 watches that it sold for $16 eac
ID: 2378616 • Letter: A
Question
Accounting Q: Laya Corporation produced 200,000 watches that it sold for $16 each during 2012. The company determined that fixed manufacturing cost per unit was $7 per watch. The company reported a $800,000 gross margin on its 2011 financial statements.I need to figure variable cost per unit: (If I had help with this, I could figure the other two, I think.
[ total variable cost:
total contribution margin:]
I have tried to follow the book example and the answer is not correct when I put it in? I do not understand what I am doing wrong.
Explanation / Answer
Total revenue = 200000*16 = $3200000
Fixed cost of watches, Fc = 200000*7 = $1400000
Variable cost be Vc
Gross margin = Revenue- Cost of the goods sold
$800,000 = $320,0000 - (Fc+Vc)
$800,000 = $3200,000 - ($1400,000+Vc)
Vc = $1000,000
Variable cost per unit = $1000,000/200000 = $5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.