6. The X Company has the following stock outstanding: 6% Preferred stock, $100 p
ID: 2379170 • Letter: 6
Question
6. The X Company has the following stock outstanding:
6% Preferred stock, $100 par value, cumulative $400,000
Common stock, $50 par value $600,000
Preferred stock dividends are in arrears for 2005 and 2004. If the company declares and pays $75,000 in dividends in 2006, the amount received by the preferred stockholders would be
a. $24,000.
b. $48,000.
c. $72,000.
d. $75,000.
7. On July 1, 2007, Tow Enterprises sold equipment with an original cost of $95,000 for $50,000. The equipment was purchased January 1, 2006, and was depreciated using the straight-line method assuming a five year useful life and $5,000 salvage value. The necessary entries for 2007 include a
a. debit to Accumulated Depreciation
Explanation / Answer
6.
b) $48,000 is the correct answer.
6% preferred stock ,$100 par value ,cumulative $400,000
Dividend= $400,000*6/100= $24,000
Two years dividends of 2004 and 2005 arrears are paid in 2006
Hence, the dividends are $24,000*2= $48,000
7.
d) debit to Depreciation Expense for $9,000 is the correct answer.
Depreciation = Cost of Asset-Salvage/Estimated life period of the asset
Depreciation = $95,000-5,000/5=18,000 per year
For the year 2007 Depreciation expenses for six months $9,000
8.
b) 3,340 is the correct answer.
Depreciation=17,000+700+2,000-3,000/5
Depreciation=19,700-3,000/5
Depreciation=16,700/5
Depreciation=$3,340
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.