A company reported cost of goods sold of $440,000 for the year. During the year,
ID: 2379423 • Letter: A
Question
A company reported cost of goods sold of $440,000 for the year. During the year, inventory increased from a $23,000 beginning balance to a $35,000 ending balance, and accounts payable increased from a $12,000 beginning balance to a $14,000 ending balance. How much is the cash paid for merchandise purchased during the year?
A)
$430,000
B)
$426,000
C)
$452,000
D)
$450,000
A company reported cost of goods sold of $440,000 for the year. During the year, inventory increased from a $23,000 beginning balance to a $35,000 ending balance, and accounts payable increased from a $12,000 beginning balance to a $14,000 ending balance. How much is the cash paid for merchandise purchased during the year?
A)
$430,000
B)
$426,000
C)
$452,000
D)
$450,000
A company reported cost of goods sold of $440,000 for the year. During the year, inventory increased from a $23,000 beginning balance to a $35,000 ending balance, and accounts payable increased from a $12,000 beginning balance to a $14,000 ending balance. How much is the cash paid for merchandise purchased during the year?Explanation / Answer
D)
$450,000
-correct answer
Net income = $440000
Inventory increase =$35000- $23000= $12000
Account payable increase = 14000-12000 = $2000
So, Cash Paid = Net income + Inventory increase - Account payable increase
= $450000
D)
$450,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.