On 12/31/2013, Thomas borrowed $700,000 on a 12%, 15 year mortgage note payable.
ID: 2379604 • Letter: O
Question
On 12/31/2013, Thomas borrowed $700,000 on a 12%, 15 year mortgage note payable. The note is to be repaid in equal semiannual installments of $50854 (payable on June 30 and December 31).
Prepare the journal entries to record:
- the issuance of the mortgage note payable. I think I have that one.
Cash $700,000
Note payable $700,000
- the payment of the first installment on june 30, 2014. I think I understand the accts, just don't know how to figure out the principle and interest.
Interest expense xxxx
Note payable xxxx
Cash $50,854 (think this is correct)
Explanation / Answer
Prepare the journal entries to record:
- the issuance of the mortgage note payable.
Cash $700,000
Note payable $700,000
- the payment of the first installment on june 30, 2014. I think I understand the accts, just don't know how to figure out the principle and interest.
Interest Expenses = 700000*12%*1/2 = $42000
So Principal payment = 50854-42000 = $8854
Interest expense $42000
Note payable $8854
Cash $50,854
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.