Chris Spear invested $11,515 today in a fund that earns 10% compounded annually.
ID: 2379814 • Letter: C
Question
Chris Spear invested $11,515 today in a fund that earns 10% compounded annually. To what amount will the investment grow in 3 years? To what amount would the investment grow in 3 years if the fund earns 10% annual interest compounded semiannually?(Round answers to 2 decimal places, e.g. 12,250.25. Hint: Use tables in text.)
Investment at 10% annual interest $ Investment at 10% annual interest compounded semiannually $ Chris Spear invested $11,515 today in a fund that earns 10% compounded annually. To what amount will the investment grow in 3 years? To what amount would the investment grow in 3 years if the fund earns 10% annual interest compounded semiannually?(Round answers to 2 decimal places, e.g. 12,250.25. Hint: Use tables in text.)Explanation / Answer
Investment at 10% annual interest = 11515 *(1+0.1)^3 = 15326.46
b)Investment at 10% annual interest compounded semiannually = 11515*(1+0.1/2)^6 = 15431.20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.