Christy Enterprises reports the year-end information from 2011 as follows: Sales
ID: 2380286 • Letter: C
Question
Christy Enterprises reports the year-end information from 2011 as follows:
Sales (100,000 units) $500,000
Less: Cost of goods sold 300,000
Gross profit 200,000
Operating expenses (includes $20,000 of Depreciation) 120,000
Net income $ 80,000
Christy is developing the 2012 budget. In 2012 the company would like to increase selling prices by 10%,
and as a result expects a decrease in sales volume of 5%. Cost of goods sold as a percentage of sales is
expected to increase to 62%. Other than depreciation, all operating costs are variable.
Required:
Prepare a budgeted income statement for 2012.
****Points will be rewarded when shown work****
Explanation / Answer
WORK INCLUDED BELOW TABLE:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Christy Enterprises
Budgeted Income Statement
For the Year Ended December 31, 2011
Sales Budget: $500,000 / 100,000 units = $5/unit * 1.1 = $5.50 = NEW SALE PRICE * 100,000 (1 - .05) = $552,500
Cost of Goods Sold: 62% = x / $552,500, x = $342,550
Net Operating income: ($120,000 - $20,000 for depreciation = $100,000)
$100,000 / 100,000 units = $1 / unit
So when you sell 95,000 units: $1 / unit * 95,000 units = $95,000 + $20,000 = $115,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.