Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Echo Sound Company just began business and made the following four inventory pur

ID: 2380342 • Letter: E

Question

Echo Sound Company just began business and made the following four inventory purchases in June:

June 1 150 units at $5.20= $ 780
June 10 200 units at $5.85=1,170
June 15 200 units at $6.30= 1,260
June 28 150 units at $6.60 = 990

A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that there are 250 units on hand. The inventory method which results in the highest gross profit for June is

A. the FIFO method.
B. The weighted average unit cost Method
C. The LIFO method
D. Nor determinable

Grape Gratuities Company has the   following inventory data:
July 1 Beginning inventory 20 units at   $20= $ 400
7 Purchases 70 units at $21 = 1,470
22 Purchases 10 units at $22 = 220

A physical count of merchandise   inventory on July 30 reveals that there are 30 units on hand. Using the FIFO   inventory method, the amount allocated to Cost of Goods Sold for July is

A. $1450

B. $1870

C. $1480

D. $640

A company just began business and made   the following four inventory purchases in June:
June 1 150 units at $5.50= $ 825
June 10 200 units at $5.60= 1,120
June 15 200 units at $5.70= 1,140
June 28 150 units at $5.90= 885

A. $1418

B. $1400

C. $1425

D. $1475

Baker Bakery Company just began business and made the following four inventory purchases in June:

June 1 150 units at $5.20=$ 780
June 10 200 units at $5.85 =1,170
June 15 200 units at $6.30 =1,260
June 28 150 units at $6.60= 990

A. $1300

B. $1365

C. $1620

D. $1650

  

A. the FIFO method.
B. The weighted average unit cost Method
C. The LIFO method
D. Nor determinable

     

     

  

  

Grape Gratuities Company has the   following inventory data:
July 1 Beginning inventory 20 units at   $20= $ 400
7 Purchases 70 units at $21 = 1,470
22 Purchases 10 units at $22 = 220

A physical count of merchandise   inventory on July 30 reveals that there are 30 units on hand. Using the FIFO   inventory method, the amount allocated to Cost of Goods Sold for July is

  

A. $1450

B. $1870

C. $1480

D. $640

  

  

  

A company just began business and made   the following four inventory purchases in June:
June 1 150 units at $5.50= $ 825
June 10 200 units at $5.60= 1,120
June 15 200 units at $5.70= 1,140
June 28 150 units at $5.90= 885

  

A physical count of merchandise   inventory on June 30 reveals that there are 250 units on hand. Using the   average cost method, the amount allocated to the ending inventory on June 30   is        

         

A. $1418

         

         

B. $1400

         

         

C. $1425

         

         

D. $1475

       

  

Explanation / Answer


A company just began business and made the following four inventory purchases in June:
June 1 150 units at $5.50= $ 825
June 10 200 units at $5.60= 1,120
June 15 200 units at $5.70= 1,140
June 28 150 units at $5.90= 885

A physical count of merchandise inventory on June 30 reveals that there are 250 units on hand. Using the average cost method, the amount allocated to the ending inventory on June 30 is

A. $1418----------------

correct answer


(total cost/total units)xUnits@End of period

=

1417.85

[(3970/700)x250]= $1418-correct answer



A. $1418----------------

correct answer


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote