Home Company manufactures tables with vinyl tops. The standard material cost for
ID: 2380644 • Letter: H
Question
Home Company manufactures tables with vinyl tops. The standard material cost for the vinyl user per Type-R table is $7.80 based on six square feet of vinyl at a cost of $1.30 per square foot. A production run of 1,000 tables in January 20XX resulted in usage of 6,400 square feet of vinyl at a cost of $1.20 per square foot, a total cost of $7,680. Raw materials are carried at actual cost.
Compute:
a) a) Materials quantity variance.
b) b) Materials price variance.
NoNote: Please provide detailed works toward solutions.
dd
Explanation / Answer
a. MQV=(SQ-AQ)*SP
=(6000-6400)*1.3=-520
Standard quantity=1000*6=6000
So, MQV=520 unfavorable
b. MPV=(SP-AP)*AQ
=(1.3-1.2)*6400=640 favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.