Buckley Company is considering an investment of $760,000 in heavy equipment whic
ID: 2380801 • Letter: B
Question
Buckley Company is considering an investment of $760,000 in heavy equipment which will enable the company to be more competitive in the construction industry. The useful service life of the equipment is estimated to be 10 years, with $60,000 salvage value. Straight-line depreciation is used. The company estimates that net income will increase by $82,000 per year as a result of the company's ability to handle a wider range of projects with the new equipment.
The payback period for this investment is approximately:
Answer
The expected rate of return on average investment will be approximately:
Answer
A) 20%. B) 43%.Explanation / Answer
Hi.
Please find the answer as follows:
Annual Depreciation = (760000 - 60000)/10 = 70000
Annual Cash Inflow = Net Income + Depreciation = 70000 + 82000 = 152000
Payback Period = Initial Investment/Annual Cash Inflow = 760000/152000 = 5 Years
Return on Average Investment = Average Income/Average Investment*100 = 82000/700000/2*100 = 23.42% or 23%
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.