Consider the following information about a potential project: Investment require
ID: 2380844 • Letter: C
Question
Consider the following information about a potential project:
Investment required
$4,000,000
Expected annual project revenue
$7,200,000
Expected annual project expenses
$6,600,000
Required rate of return
12%
Current division return on investment
17%
a) Calculate the project
Investment required
$4,000,000
Expected annual project revenue
$7,200,000
Expected annual project expenses
$6,600,000
Required rate of return
12%
Current division return on investment
17%
Consider the following information about a potential project: Calculate the project's return on investment. Based solely on ROI, is this project in the firm's best interests? Why or why not? Is this project in the division manager's best interests? Why or why not? Perform DuPont Analysis on this project. What is the project's residual income?Explanation / Answer
Hi,
Please find the answers as follows:
Part A:
Project's Return on Investment = Expected Annual Return/Investment*100
Expected Annual Return = Expected annual project revenue - Expected annual project expenses = 7200000 - 6600000 = 600000
Project's Return on Investment = 600000/4000000*100 = 15%
Part B:
Based solely on ROI, this project is in the firm's best interest. It is so because the return on investment (15%) is greater than the required rate of return (12%).
Part C:
No, this project is not in the best interest of the division's manager as ROI (15%) is less than the current division's return on investment.
Part D:
Dupont Analysis = Profit Margin*Asset Turnover*Equity Multiplier
Dupont Analysis = 600000/7200000*7200000/4000000*1 = 15%
Part E:
Residual Income = Net Income - Minimum Required Return
Residual Income = 600000 - 4000000*.12 = 120000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.