Nancy Company has budgeted sales of $750,000 with the following budgeted costs:
ID: 2381063 • Letter: N
Question
Nancy Company has budgeted sales of $750,000 with the following budgeted costs:
Direct materials $210,000
Direct manufacturing labor 110,000
Factory overhead
Variable 70,000
Fixed 100,000
Selling and administrative expenses
Variable 50,000
Fixed 60,000
Question 1: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the full cost of the product. (five points)
Question 2: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the variable cost. (five points)
Question 3: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the variable manufacturing cost. (five points)
Explanation / Answer
Question 1: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the full cost of the product. (five points)
Total cost = 600000
Profit = 150000
Average markup percentage for setting prices = 150000/600000 = 25%
Question 2: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the variable cost. (five points)
Profit = $ 150000
Total variable cost = 440000
Average markup percentage for setting prices = 150000/440000 = 34.09%
Question 3: Compute the average markup percentage for setting prices as a percentage of the variable manufacturing cost. (five points)
Profit = $ 150000
Total variable manufacturing cost = 390000
Average markup percentage for setting prices = 150000/390000 = 38.46%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.