Wendel Stove Company is developing a Wendel Stove Company is developing a Proble
ID: 2381082 • Letter: W
Question
Wendel Stove Company is developing a Wendel Stove Company is developing a Problem 8-6 Wendel Stove Company is developing a Wendel Stove Company is developing a "professional"- model stove aimed at the home market. The company estimates that variable costs will be $2,780 per unit and fixed costs will be $12,840,000 per year. Suppose the company wants to set its price equal to full cost plus 30 percent. To determine cost, the company must estimate the number of units it will produce and sell in a year. Suppose the company estimates that it can sell 6,000 units. What price will the company set? Suppose the company sets a price as in part a, but the number of units demanded at that price turns out to be 5,000. Revise the price in light of demand for 5,000 units. What will happen to the number of units that will be sold if the price is raised to the one you calculated in part c?Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Variable Cost Per Unit = 2780
Fixed Cost Per Unit = 12840000/6000 = 2140
Full Cost = 2780 + 2140 = 4920
Add 30% Margin = 4920*.30 = 1476
Price Set by the Company = 4920 + 1476 = 6396
Part B:
Variable Cost Per Unit = 2780
Fixed Cost Per Unit = 12840000/5000 = 2568
Full Cost = 2780 + 2568 = 5348
Add 30% Margin = 5348*.30 = 1604.40
Price Set by the Company = 5348 + 1604.40 = 6952.40 or 6952
Part C:
Increase
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.