Exercise 9-13 Great Northern Fishing Company is contemplating the purchase of a
ID: 2381088 • Letter: E
Question
Exercise 9-13 Great Northern Fishing Company is contemplating the purchase of a new smoker. The smoker will cost $60,600 but will generate additional revenue of $34,100 per year for 6 years. Additional costs, other than depreciation, will equal $10,800 per year. The smoker has an expected life of 6 years, at which time it will have no residual value. Great Northern uses the straight-line method of depreciation for tax purposes. Determine the net present value of the investment if the required rate of return is 13 percent and the tax rate is 30 percent. Should Great Northern make the investment in the smoker?Explanation / Answer
DEPRECIATION PER YEAR = 60600/6 = 10100
CASHFLOW EACH YEAR = (34100-10800-10100)*0.7 + 10100
=19340
NPV = 19340*PVIFA(13%,6) - 60600
=19340*4 - 60600
=16760
ACCEPT THE PROJECT AS NPV IS POSITIVE
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.