Salt Company is considering investing in a new facility to extract and produce s
ID: 2381244 • Letter: S
Question
Salt Company is considering investing in a new facility to extract and produce salt. The facility will increase revenues by $220,000, but it will also increase annual expenses by $160,000. The facility will cost $980,000 to build, and it will have a $20,000 salvage value at the end of its useful life.
Calculate the annual rate of return on this facility.
% Salt Company is considering investing in a new facility to extract and produce salt. The facility will increase revenues by $220,000, but it will also increase annual expenses by $160,000. The facility will cost $980,000 to build, and it will have a $20,000 salvage value at the end of its useful life. Calculate the annual rate of return on this facility.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Annual Cash Inflow = 220000 - 160000 = 60000
Annual Rate of Return = 60000/(960000/2)*100 = 12.5%
Answer is 12.5%
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.