Problem 9--Net Present Value Whatley Inc. is considering investing in a project
ID: 2381365 • Letter: P
Question
Problem 9--Net Present Value
Whatley Inc. is considering investing in a project that would require an initial investment of $460,000. The life of the project would be 5 years. The annual net cash inflows from the project would be $120,000. The salvage value of the assets at the end of the project would be $69,000. The company uses a discount rate of 15%.
Required
a. Compute the net present value of the project. Show your work.
b. How much additional cash inflow would need to be generated per year to make this an attractive investment. (Yes, that's a clue that the NPV in part (a) is negative.)
Explanation / Answer
NPV=-460000+120000/(1+0.15)+120000/(1+0.15)^2+.....+120000/(1+0.15)^5+69000/(1+0.15)^5= -$23436.1935
WE are getting a negative value of NPV.
SO lets assume cash inflow =x
So
NPV=-460000+x/(1+0.15)+x/(1+0.15)^2+.....+x/(1.15)^5+69000/(1.15)^5=3.3522x -425694.8
NPV=0 at x=$126991.38
This means we need an extra cash inflow of at least $6991.38 per year to make this attractive.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.