Albert Co. manufactures and sells trophies for winners of athletic and other eve
ID: 2381548 • Letter: A
Question
Albert Co. manufactures and sells trophies for winners of athletic and other events. Its manufacturing plant has the capacity to produce 16,000 trophies each month; current monthly production is 12,800 trophies. The company normally charges $113 per trophy. Cost data for the current level of production are shown below:
Variable costs:
Direct materials..........................
$614,400
Direct labor.................................
$256,000
Selling and administrative..........
$35,840
Fixed costs:
Manufacturing............................
$294,400
Selling and administrative..........
$94,720
The company has just received a special one-time order for 1,200 trophies at $61 each. For this particular order, no variable selling and administrative costs would be incurred. This order would also have no effect on fixed costs. Should the company accept this special order? Why? Show calculations to support your recommendation.
Variable costs:
Direct materials..........................
$614,400
Direct labor.................................
$256,000
Selling and administrative..........
$35,840
Fixed costs:
Manufacturing............................
$294,400
Selling and administrative..........
$94,720
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Sales (Special Order) = 1200*61 = 73200
Less Variable Costs:
Direct Material = 614400*1200/12800 = 57600
Direcl Labor = 256000*1200/12800 = 24000
Loss from Special Order = -8400
The special order should not be accepted as it will result in a loss.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.