Morgado Inc. has provided the following data to be used in evaluating a proposed
ID: 2381645 • Letter: M
Question
Morgado Inc. has provided the following data to be used in evaluating a proposed investment project:
Initial investment $130,000
Annual cash receipts $78,000
Life of the project 6 years
Annual cash expenses $43,000
Salvage value $13,000
The company's tax rate is 30%. For tax purposes, the entire initial investment will be depreciated over 5 years without any reduction for salvage value. The company uses a discount rate of 19%.
1. When computing the net present value of the project, what are the annual after-tax cash receipts? A. $39,000 B. $13,650 C. $54,600 D. $23,400
2. When computing the net present value of the project, what are the annual after-tax cash expenses? A. $12,900 B. $30,100 C. $55,900 D. $30,000
3. By how much does the depreciation deduction reduce taxes each year in which the depreciation deduction is taken? A. $6,500 B. $15,167 C. $18,200 D. $7,800
4. When computing the net present value of the project, what is the after-tax cash flow from the salvage value in the final year? A. $9,100 B. $3,900 C. $13,000 D. $0
Explanation / Answer
1. after-tax cash receipts=78000*(1-0.30)=54600
2. after-tax cash expenses=43000*(1-0.30)=30100
3. depreciation= 130000/5=26000
depreciation deduction which reduce tax=26000*(1-0.30)=18200
4. After tax salvage value=13000*(1-0.30)=9100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.