Wedge Corporation uses a discount rate of 14% and has a tax rate of 30%. The fol
ID: 2381674 • Letter: W
Question
Wedge Corporation uses a discount rate of 14% and has a tax rate of 30%. The following cash flows occur in the last year of a 10-year equipment selection investment project:
Cost savings for the year = $180,000
Working capital released = $120,000
Salvage value of equipment = $25,000
At the end of the ten years when the equipment is sold, its net book value for tax purposes is zero. The total after-tax present value of the cash flows above is closest to:
A. $45,765
B. $48,465
C. $61,425
D. $71,145
I know that D is the anwer. Would someone provide me with their work so that I can check my answer?
Explanation / Answer
Total after tax cashflow = (cost savings+salvage value)*(1-tax rate)+working capital released = (180,000+25,000)*(1-30%) + 120,000 = 263,500
Present value of $1 received 10 years from now at 14% discount rate = 0.270
So present value of $263,500 = 263,500*0.270 = $ 71,145
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.