The Richburn Manufacturing Company increased its merchandise inventory by $21,00
ID: 2381909 • Letter: T
Question
The Richburn Manufacturing Company increased its merchandise inventory by $21,000 over the year. The company also granted its customers more liberal credit terms which increased the accounts receivable by $41,500. Sales were $979,000 and the accounts payable decreased by $31,500. The gross profit on sales is 45%. Marketing and administrative expenses were $149,000; this included depreciation expense of $8,000. What were the cash disbursements for the year?
$581,550. $731,950. $205,550. $590,950.Explanation / Answer
The Richburn Manufacturing Company increased its merchandise inventory by $21,000 over the year. The company also granted its customers more liberal credit terms which increased the accounts receivable by $41,500. Sales were $979,000 and the accounts payable decreased by $31,500. The gross profit on sales is 45%. Marketing and administrative expenses were $149,000; this included depreciation expense of $8,000. What were the cash disbursements for the year?
COGS: $979,000 (1 - .45) = $538450
inventory purchases = COGS + increase in inventory = $538450 + $21,000 = $559 450
cash paid on payables = purchases + decrease in payables = $559 450 + $31,500 = $590950
; cash disbursements = cash paid on payables + cash paid for expenses = $590950+ ($149,000 - $8,000) = 731 950
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.