Cutter Enterprises purchased equipment for $72,000 on January 1, 2013. The equip
ID: 2381937 • Letter: C
Question
Cutter Enterprises purchased equipment for $72,000 on January 1, 2013. The equipment is expected to have a five-year life and a residual value of $3,900.
Using the straight-line method, depreciation for 2014 and the equipment's book value at December 31, 2014, would be:
Cutter Enterprises purchased equipment for $72,000 on January 1, 2013. The equipment is expected to have a five-year life and a residual value of $3,900.
Using the straight-line method, depreciation for 2014 and the equipment's book value at December 31, 2014, would be:
Explanation / Answer
depreciation for 2014 and the equipment's book value at December 31, 2014, would be:
Depreciation = (Cost - Salvage value) / life time = (72000 - 3900) / 5 = $13620
Hence, Depreciation for 2014 = $13620
Book Value at December 31, 2014 = $72,000 - 2 x 13620 = $44760
Hence,option C is correct
$13,620 and $44,760.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.