Causwell Company began 2013 with 23,000 units of inventory on hand. The cost of
ID: 2382219 • Letter: C
Question
Causwell Company began 2013 with 23,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $5. During 2013 an additional 40,000 units were purchased at a single unit cost, and 33,000 units remained on hand at the end of 2013 (30,000 units therefore were sold during 2013). Causwell uses a periodic inventory system. Cost of goods sold for 2013, applying the average cost method, is $174,000. The company is interested in determining what cost of goods sold would have been if the FIFO or LIFO methods were used.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Per Unit Average Cost = Cost of Goods Sold with Average Cost/Total Units Sold = 174000/30000 = 5.80
Cost of Goods Available for Sales = (Total of Inventory + Purchased Units)*Per Unit Average Cost = 63000*5.80 = 365400
Cost of Units Purchased in 2013 = Cost of Goods Available for Sale - Opening Inventory*Unit Cost = 365400 - 23000*5 = 250400
Per Units Cost of Units Purchased in 2013 = Cost of Units Purchased in 2013/Total Units Purchased =
250400/40000 = 6.26
Part 1: Cost of Goods Sold - FIFO
Cost of Goods Sold = 23000*5 + 7000*6.26 = 158820
Part 2: Cost of Goods Sold - LIFO
Cost of Goods Sold = 30000*6.26 = 187800
Thanks,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.