Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent
ID: 2382387 • Letter: S
Question
Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent over that. You buy 800 shares at $37 per share with an initial margin of 30 percent. One year later, the stock is selling for $42 per share, and you close out your position. What is your percentage rate of return assuming no dividends are paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose the call money rate is 6.8 percent, and you pay a spread of 1.9 percent over that. You buy 800 shares at $37 per share with an initial margin of 30 percent. One year later, the stock is selling for $42 per share, and you close out your position. What is your percentage rate of return assuming no dividends are paid? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Initial Margin = 37*800*30%
Initial Margin = 8880
Interest Expenses = (6.8%+1.9%)*( 37*800 *(1-30%))= $ 1802.64
Dollar return = (42-37)*800 - 1802.64 = $ 2197.36
Rate of Return = Dollar return/Initial Margin
Rate of Return = 2197.36/8880
Rate of Return = 24.75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.