An investment offers $5700 per year for 10 years. with the first payment occurri
ID: 2383305 • Letter: A
Question
An investment offers $5700 per year for 10 years. with the first payment occurring one year from now. If the required return is 5 percent what is the value of the investment? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.1 6.) Present value $ What would the value be if the payments occurred for 35 years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Present value $ What would the value be if the payments occurred for 65 years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Present value $ What would the value be if the payments occurred forever? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Present value $Explanation / Answer
Future value of annuity = Periodic amount×[(1+r)^n-1]÷r
For 10 years:
= $5,700×[(1+5%)^10-1]÷5%
= $71,693.98
For 35 years:
= $5,700×[(1+5%)^35-1]÷5%
= $514,826.75
For 65 years:
= $5,700×[(1+5%)^65-1]÷5%
= $2,603,748.66
present value is unlimited if the payments will occur forver.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.