The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($15.
ID: 2383396 • Letter: T
Question
The predetermined manufacturing overhead rate is $10 per direct labor hour ($15.00 ÷ 1.5). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 7,500 direct labor hours (5,000 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $56,250 ($7.50 per hour) and total fixed overhead costs of $18,750 ($2.50 per hour). Actual costs for October in producing 4,900 units were as follows.Direct materials (5,100 pounds) $ 37,230
Direct labor (7,000 hours) 87,500
Variable overhead 56,170
Fixed overhead
19,680
Total manufacturing costs
$200,580
The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.
Incorrect.
Compute all of the materials and labor variances.
Total materials variance $ 2930 Unfavorable
Materials price variance $ 1530 Unfavorable
Materials quantity variance $ 1400 Unfavorable
Total labor variance $ Favorable
Labor price variance $
Labor quantity variance $ Favorable
Incorrect.
Compute the total overhead variance.
$ Unfavorable
Explanation / Answer
Standard Quantity for actual output x Standard Price = 4900 x 7 = $34,300
Actual Quantity for actual output x Standard Price = 5100 x 7 = $35700
Actual Quantity for actual output x Actual Price = $37,230
Total Material Variance = 34300
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.