Suppose the discount rate is 5 percent and a bond promises to pay $200 per year
ID: 2383620 • Letter: S
Question
Suppose the discount rate is 5 percent and a bond promises to pay $200 per year for 10 years starting in one year and $800 at the date of maturity. What will be the price of the bond today? If the discount rate remains constant, what will be the price of the bond in 5 year’s time? Please show and explain.
If the nominal interest rate is 4 percent and expected inflation is 1 percent, what is the real interest rate? Please show your work. Suppose instead that the nominal interest rate is 80 percent and the expected inflation rate is 40 percent.
Explanation / Answer
Q1) Suppose the discount rate is 5 percent and a bond promises to pay $200 per year for 10 years starting in one year and $800 at the date of maturity. What will be the price of the bond today? If the discount rate remains constant, what will be the price of the bond in 5 year’s time? Please show and explain.
a)
Price of the bond today = pv(rate,nper,pmt,fv)
rate = 5%
nper = 10
pmt = 200
fv = 800
Price of the bond today = pv(5%,10,200,800)
Price of the bond today = $ 2035.48
b)
Price of the bond in 5 year’s time = pv(rate,nper,pmt,fv)
rate = 5%
nper = 5
pmt = 200
fv = 800
Price of the bond in 5 year’s time = pv(5%,5,200,800)
Price of the bond in 5 year’s time = $ 1492.72
Note : Please dont ask multiple question in single question, Please ask seperately
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.