Lane Inc. just reported net income of $3,200,000, and its current stock price is
ID: 2384157 • Letter: L
Question
Lane Inc. just reported net income of $3,200,000, and its current stock price is $33 per share. Lane is forcasting $4,000,000 in net income next year, but t also expects it will hae to issue 300,000 shares of stock (raising its shares outstanging from 1,500,000 to 1,800,000). If Lane's forcast turns out to be right, and its price/earnings (P/E) ratio does not change, what does Lane expect it stock price to be one year from now?
a) $34.48
b) $39.29
c) $32.26
d) $35.48
e) $34.38
**Can I see the steps taken to get this problem? This is a subject I'm struggling in and want to understand better.
Explanation / Answer
ans: E)34.38
P/E = (33* 1,500,000)/3,200,000
P/E = 15.468
15.468= (x * 1,800,000)/4,000,000
15.468 = 0.45x
x = $34.373 or 34.38
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.